• +1-941-735-7803
  • karolina@palmhomesrealty.com

10 powodów, dla których warto zatrudnić agenta przy sprzedaży nieruchomości

10 powodów, dla których warto zatrudnić agenta przy sprzedaży nieruchomości

September 17, 2018

Często przy decyzji o sprzedaży domu, pojawia się pytanie, czy warto zatrudnić agenta nieruchomości czy zająć się tym samodzielnie. 

Sprzedając swoją nieruchomość, niektóre osoby chcą zaoszczędzić na prowizji, którą należy zapłacić agentowi i podejmują się sprzedaży samodzielnie. Nie wiedzą jednak, że taka decyzja może ich kosztować więcej niż usługi agenta nieruchomości. 

Według National Association of Realtors (Krajowego Stowarzyszenia Realtorów w USA), w 2016 roku 89% osób korzystało z usług agenta nieruchomości przy sprzedaży swojego domu. Dlaczego aż tyle osób? 

Poniżej 10 powodów, dla których warto zatrudnić agenta przy sprzedaży swojej nieruchomości.

1. Cena 

Według badania Florida Realtors z 2014 roku, właściciele nieruchomości sprzedający swoją nieruchomość bez udziału agenta, otrzymują o $46,000 mniej niż ci, którzy pracują z agentem (na przykładzie domu sprzedanego bez agenta za $184,000, a z agentem za $230,000). 

2. Czas

Agent nieruchomości ma czas na kontrolowanie przebiegu całego procesu sprzedaży nieruchomości, ponieważ jest to jego praca. Kontroluje przebieg negocjacji ceny, inspekcji, organizuje open house i poświęca czas na inne czynności, które mogą oderwać właściciela nieruchomości na długie godziny od pracy i codziennych zadań. A wiadomo, czas to pieniądz.

3. Biurokracja

Sprzedaż domu niesie za sobą koniecznosc kontroli nad wieloma różnymi dokumentami. Agent nieruchomości wie, jakie to dokumenty i dopilnuje, żeby wszystkie zostały odpowiednio przedstawione i podpisane.

4. Znajomość lokalnego rynku

Agent nieruchomości jest w stanie zrobić szczegółową analizę rynku, dzięki czemu może przekazać zarówno sprzedającemu jak i potencjalnym kupującym dużo cennych informacji, które doprowadzą do transakcji. Dzięki znajomości lokalnego rynku może również pomóc sprzedającemu znaleźć odpowiednią nieruchomość (biorąc pod uwagi jego wytyczne). 

5. Dostęp do kupujących

Dzięki systemowi MLS (do którego dostęp ma agent nieruchomości) jak i innym bazom kontaktów, profesjonalny agent nieruchomości jest w stanie dotrzeć do ogromnej rzeszy kupujących. 

6. Marketing

Agent nieruchomości zna sposoby jak najlepiej przyciągnąć potencjalnych kupujących oraz ma dostęp do narzędzi pozwalających na wysokiej klasy promocję domu.

7. Umiejętności sprzedażowe

Agent nieruchomości pomoże odpowiednio wycenić nieruchomości i zasugerować zmiany, które pozwolą osiągnąć jak najlepszą cenę i sprzedać dom jak najszybciej. Oprócz tego odpowiednio poprowadzi open house.

8. Umiejętności negocjacyjne

Agent nieruchomości pomoże wynegocjować odpowiednią cenę i warunki sprzedaży.

9. Znajomość firm, potrzebnych w trakcie sprzedaży nieruchomości

Właściciel nieruchomości będzie potrzebował pomocy przy rzeczach, które wybiegają poza kompetencje agenta nieruchomości. W takim przypadku agent skieruje do odpowiednich prawników czy inspektorów oraz osób zajmujących się pożyczkami, naprawami itp.

10. Pomoc nawet po zamknięciu transakcji

W przypadku wątpliwości, uwag, pytań, agent nieruchomości będzie służył radą nawet po zamknięciu transakcji.

Avatar
Karolina Moscicki

Od 2014 roku mieszkam w Sarasocie z moim mężem i synem. Z chęcią pomogę przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)