• +1-941-735-7803
  • karolina@palmhomesrealty.com

Agent kupującego i agent sprzedającego

Agent kupującego i agent sprzedającego

February 19, 2018

Przy zakupie czy sprzedaży nieruchomości na Florydzie zazwyczaj spotykamy się z dwiema stronami: kupującym + jego agentem oraz sprzedającym + jego agentem. Czym różnią się agenci po dwóch stronach?

Wyobraźmy sobie taką sytuację…

Klient A posiada nieruchomość, którą chce sprzedać. W tym celu zatrudnia agenta nieruchomości, a dokładniej Brokera, dla którego ten agent pracuje. Jest to agent sprzedającego ( Listing Agent który jest również Seller’s Agent ). Agent ten m.in.:

  • służy radą sprzedającemu jeśli chodzi o wycenę nieruchomości
  • pomaga w dokumentacji i prowadzi (monituje) całą transakcję po stronie sprzedającego
  • wprowadza nieruchomość do bazy MLS, w której to bazie agenci po drugiej stronie szukają nieruchomości dla swoich klientów
  • pomaga w negocjacjach z agentem kupującego i kupującym

Klient B chce kupić nieruchomość. W tym celu zatrudnia agenta nieruchomości. Jest to agent kupującego (buyer’s agent). Agent ten m.in.:

  • służy profesjonalna radą i doświadczeniem kupującemu jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej nieruchomości i poprowadzeniu transakcji kupna
  • pomaga w dokumentacji po stronie kupującego
  • wyszukuje nieruchomości w bazie, do której mają dostęp licencjonowani agenci nieruchomości
  • uczestniczy w oglądaniu poszczególnych nieruchomości
  • pomaga w negocjacjach z agentem sprzedającego i sprzedającym

Agent sprzedającego reprezentuje klienta A podczas gdy agent kupującego reprezentuje klienta B. Klient A z klientem B zazwyczaj się nie kontaktują do momentu kiedy taki kontakt jest konieczny przy złożeniu oferty i przy rozpoczęciu negocjacji. Agenci prowadząc negocjacje, zadają pytania, rozwiewają wątpliwości i zawsze robią to jako reprezentanci kupującego lub sprzedającego po wcześniejszym ustaleniu szczegółów z jedną ze stron.

I teraz najważniejsza informacja. :) Kto płaci agentom za ich prace? :) Standardowo prowizję od sprzedaży płaci sprzedający i prowizja płacona jest dopiero po zamknięciu transakcji (na tzw. closingu). Sprzedający nie musi wcześniej wykładać żadnych pieniędzy, prowizję płaci dopiero po sprzedaży swojej nieruchomości.

Kupujący natomiast w większości przypadków nie płaci prowizji. Koszty obsługi agenta (prowizję) pokrywa sprzedający. (Są od tego wyjątki, ale bardzo rzadkie i jeśli takie się zdarzą, zawsze kupujący jest o tym poinformowany odpowiednio wcześniej, co jest ujęte w umowach i wszelkich innych dokumentach do transakcji). 

Avatar
Karolina Moscicki

Od 2014 roku mieszkam w Sarasocie z moim mężem i synem. Z chęcią pomogę przy zakupie/sprzedaży/wynajmie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)